Cosmic Pantry – unikalne mieszanki adaptogenów, ziół i roślin w nowoczesnym wydaniu.

Obserwuj nas

Get inspired

Subscribe to our Newsletter for news on latest products and sales


Darmowa wysyłka dla zamówień powyżej 99 zł

Wyszukaj

  /  Adaptogeny   /  O co chodzi z tymi adaptogenami?
O co chodzi z tymi adaptogenami?

O co chodzi z tymi adaptogenami?

 

Adapto…co? To chyba najczęstsza reakcja, którą słyszę, kiedy temat rozmowy schodzi właśnie na adaptogeny. To ciekawe, bo są one znane już od tysięcy lat, a ludziom wciąż kojarzą się z jakąś nowinką, może nawet modyfikowaną genetycznie.

Adaptogeny to nic innego, jak rośliny i grzyby wykazujące zdumiewające właściwości prozdrowotne.

Są to najczęściej rośliny, które musiały się mocno wysilić, żeby zaadaptować się do trudnych warunków i środowiska, w jakich przyszło im występować -niektóre z nich rosną na wysokości 4500 m lub na terenach Syberii. Przystosowały się do dużych wysokości, ekstremalnie niskich temperatur, małej ilości tlenu. Takie uwarunkowania z pewnością miały wpływ na chemiczny skład roślin, a co za tym idzie – na ich właściwości. Wpływają na nie również lata uprawy tych roślin. Przed zbiorami dojrzewają one nawet siedem lat – koncentrując w sobie energię oraz wartości odżywcze.

Używane są od dawna głównie w ajurwedzie i medycynie chińskiej, ale cieszą się również niezwykłą popularnością w Rosji. Pierwsze poważne badania naukowe na ich temat datuje się na rok 1947, kiedy to Nikolai Lazarev zdefiniował termin „adaptogen”.

Nie pytaj czym są adaptogeny, zapytaj co mogą dla Ciebie zrobić!

W bardzo dużym skrócie adaptogeny chronią organizm przed niepożądanymi efektami stresu, co bezsprzecznie brzmi jak idealne lekarstwo dla nas wszystkich, prawda? Modulują one reakcję Twojego organizmu na stres (fizyczny, mający związek ze środowiskiem, w którym żyjesz oraz emocjonalny) a ponad to regulują i wspierają układ neuroendokrynologiczny i odpornościowy.

Trzeba zaznaczyć, że nie chodzi tutaj tylko o taki stres, o jakim myślisz. Dla organizmu stresujące jest wszystko, co niepożądane, więc możemy do tego zaliczyć papierosy, alkohol, zbyt duży wysiłek fizyczny, chorobę, złą dietę, jak i makijaż, którego nie zmyłaś wczoraj wieczorem.

Czym są adaptogeny?

Zioła te tonizują organizm, pomagając mu przywrócić „homeostazę”. Tym, co sprawia, że są tak wyjątkowe, jest fakt, że nie działają one w żaden konkretny sposób. Myślisz, że to bez sensu? Adaptogeny dostosowują się do Ciebie, zamiast z góry dostarczać Ci (załóżmy) dużą ilość składnika A, patrzą one czy A i B są w równowadze. Jeśli nie są, wpływają regulująco zarówno na składnik A, jak i B, tak, żeby przywrócić Ci balans. Dlatego też na każdego działają trochę inaczej, dostosowując się do naszych potrzeb.

Więc wiesz już co robią, ale jak się to dzieje?

Otóż adaptogeny bardzo konkretnie wspierają Twoje nadnercza – gruczoły które odpowiadają za wydzielanie hormonów w odpowiedzi na stres i pomagają walczyć z niepokojem i zmęczeniem.

Jako wisienkę na torcie dodam, że adaptogeny z definicji są nietoksyczne, a to znaczy, że odpowiednio przyjmowane nie powodują żadnych efektów ubocznych! Mogą być, a nawet jest to bardzo wskazane, stosowane przez długi czas. Czego chcieć więcej?

Kolejne posty oswajające adaptogeny już wkrótce! Stay tuned!

Produkty Cosmic Pantry dostępne niebawem!

Leave
a comment

X