Cosmic Pantry – unikalne mieszanki adaptogenów, ziół i roślin w nowoczesnym wydaniu.

Obserwuj nas

Zapisz się do newslettera

Nie przegap nowości, promocji i najnowszych wieści ze świata adaptogenów

Darmowa wysyłka dla zamówień powyżej 99 zł

Wyszukaj

  /  Adaptogeny   /  Ashwagandha – Beauty Potion, Sex Tonic

Ashwagandha – Beauty Potion, Sex Tonic

Ahswagandha

Witania Ospała / Withania somnifera

Roślina z rodziny psiankowatych

Ashwagandha jest uważana za podstawowy adaptogen, ponieważ znana jest z szerokiego spektrum dolegliwości na które wpływa. Badania wykazują, że pozytywnie wpływa na wszystkie negatywne aspekty związane ze starzeniem się. Bardzo często poleca się włączenie jej do codziennej diety, jako że holistycznie wpływa na dobrostan i zdrowie całego organizmu.

Substancje aktywne

Jest źródłem alkaloidów, laktonów, saponin, glikozydów, fitosteroli, witanolid oraz żelaza.

Właściwości

Adaptogenne, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe, przeciwskurczowe, łagodnie ściągające, moczopędne

Tradycja

W ajurwedzie korzeń ashwagandhy klasyfikuje się jako rasayana, czyli zioło, które wydłuża życie, wspomaga zdrowie fizyczne i psychiczne, odporność na choroby oraz różne niekorzystne czynniki zewnętrzne. Jest ona najbardziej czczoną rośliną w ajurwedzie, często też nazywa się ją indyjskim żeń-szeniem, chociaż botanicznie nie jest związana z ich rodziną.

Tradycyjnie ashwagandhy używano jako środku na astmę, zapalenie oskrzeli, łuszczycę, artretyzm, bezsenność, wyczerpanie nerwowe, demencję oraz jako afrodyzjak wspomagający sprawność i zdrowie seksualne.

W medycynach naturalnych (np. tradycyjnej medycynie chińskiej lub ajurwedzie) często odwołuje się do „smaków” leczniczych roślin. Według tej klasyfikacji, ashwagandha jest przede wszystkim ostra i cierpka, co oznacza że rozgrzewa organizm, podnosi metabolizm, stymuluje trawienie, usuwa śluz i poprawia krążenie. Ajurweda wyodrębia również wtórny smak – taki, który wyłania się po strawieniu i w przypadku ashwagandhy jest on słodki, co sugeruje jej głęboko odżywcze wartości, szczególnie, jeśli chodzi o hormony oraz zdolność do wzmacniania i odżywiania systemu nerwowego.

Ashwagandha jest bardzo zbalansowanym adaptogenem, który odpowiedni jest dla większości ludzi, jednak najlepiej jest go łączyć z innymi ziołami w celu zoptymalizowania roślinnej synergii.

Współczesne użycie

Większość adaptogenów ma właściwości stymulujące, podczas kiedy ashwagandha jest nieco inna – jest delikatnie uspokajająca. Poprawia funkcje układu hormonalnego, jest pomocna zwłaszcza w regulacji funkcjonowania tarczycy, jąder i nadnerczy.

Dzięki swoim właściwościom adaptogennym i uspokajającym ashwagandha jest bardzo skuteczna przy zmęczeniu, stanach lękowych, problemach ze skupieniem, bezsenności spowodowanej stresem oraz w przypadku wyczerpania nerwowego.

Może być też przydatna na ból karku, pleców oraz przy dolegliwościach związanych z zespołem niespokojnych nóg (RLS).

Ashwagandha jest bardzo bogata w żelazo, co czyni z niej świetny wybór przy niedoborach tego mikroelementu. Kobiety są aż 7 razy bardziej narażone na anemię niż mężczyźni, na co może pomóc przyjmowanie sproszkowanej formy tego zioła, które jednocześnie łagodzi okołomenopauzalne objawy, takie jak ból mięśni i trudności z koncentracją.

Dlaczego ashwagandha znalazła się w naszym Beauty Potion?

Przede wszystkim ze względu na właściwości kojące i niwelujące stres i wszystkie jego skutki. Zmęczona, zestresowana i pełna zmartwień twarz nie jest w porządku! Jeśli jesteś wypoczęta, zrelaksowana i spokojna od razu przekłada się to na zewnątrz. Naprawdę da się to zauważyć, a takiego efektu próżno oczekiwać od witamin, kremów lub maseczek.

Ashwagandhę cenimy również za właściwości chroniące wątrobę. Jak bardzo niemodne mogłoby się to wydawać, wierzymy, że piękno (szczególnie piękna cera) zaczyna się w brzuchu! Dzięki ashwagandhzie piątkowa tłusta pizza, jednorazowy papieros lub o kilka drinków za dużo na ostatniej imprezie nie odbiją się na kondycji Twojej cery.

Żelazo jest kluczowym mikroskładnikiem w naszych organizmach, niestety o jego niedoborach słyszy się bardzo często. Jest podstawowym składnikiem we krwi – w hemoglobinie i mioglobinie. Dba o pięknie ukrwioną i dotlenioną skórę (na dokładkę do utrzymywania podstawowych funkcji życiowych, oczywiście).

Dlaczego ashwagandha znalazła się w naszym Sex Tonic?

Ajurweda uważa ashwagandhę za rasayanę i używa się jej w celu przedłużania życia, stymulowania umysłu, potęgowania wigoru oraz seksualnej mocy. Używana jest też często jako afrodyzjak.

Ashwagandha jest powszechnie stosowana w celu wzmocnienia, regeneracji, większej wytrzymałości fizycznej i psychicznej oraz by zniwelować stres i jego wpływ na nasz organizm.

 

Współczesne badania wykazują:
  • Ochrona przed stresem – badania wykazują, że ashwagandha wykazuje właściwości antystresowe i anaboliczne oraz przeciwdziała wielu biologicznym zmianom wywołanym przez skrajny stres, takie jak wahania cukru we krwi, ciężar nadnerczy i podwyższony poziom kortyzolu.
  • Chroni narządy wewnętrzne – wątrobę i nerki przed zmianami wywołanymi różnymi toksynami.
  • Ashwagandha wykazuje działanie przeciwzapalne
  • Działanie neuroprotekcyjne – antyoksydanty występujące w ashwagandzie wykazują skuteczność w walce z wolnymi rodnikami, które pojawiają się podczas rozwoju i progresji Alzhaimera. Badania sugerują również, że witanolidy naturalnie w niej obecne mogą zapobiec tworzeniu się włokien beta-amyloidu, które również przyczyniają się do rozwoju choroby Alzhaimera
  • Poprawia mineralizację kości – suplementacja ashwagandhą zatrzymuje wapno i fosfor w kościach
  • Ochrona układu krwionośnego – ogranicza uszkodzenia mięśnia sercowego
  • Działanie przeciwnowotworowe
Środki ostrożności oraz przeciwwskazania

Pamiętaj, że najlepiej skonsultować swój przypadek i suplementację z lekarzem.

Nie należy przyjmować ashwagandhy, jeśli zauważyłeś u siebie wrażliwość na rośliny z rodziny psiankowatych (np. pomidor, papryka, ziemniak, bakłażan). Jeśli masz nadmiar żelaza (hemochromatozę) lub nadczynnośc tarczycy, również nie powinieneś spożywać tego zioła. Należy również unikać ashwagandhy w czasie ciąży. Ashwagandha może wzmacniać działanie lub potęgować efekt leków nasennych.

 

Najlepszej jakości ashwagandhę z ekologicznych upraw znajdziesz w naszych adaptogennych mieszankach:

Sex Tonic

Beauty Potion

Źródła:

  1. Adaptogens Herbs for Strength, Stamina, and Stress Relief; Winston David
  2. Adaptogens in Medical Herbalism: Elite Herbs and Natural Compounds for Mastering Stress, Aging, and Chronic Disease; Donald R. Yance CN MH RH(AHG)

Leave
a comment